Kiedy: 24 maja 2022, godz. 10:00 – 13:00

Gdzie: studio nagraniowe w Poznaniu: prelegenci on-line oraz stacjonarnie

Forma uczestnictwa: on-line

Aby otrzymać bezpośredni link do seminarium on-line prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres: joanna.gniady@dga.pl; równocześnie odbywać się będzie transmisja na kanale Liga eSzkoła (nie jest konieczna rezerwacja): https://www.facebook.com/events/1033968187542108

O seminarium:

Celem seminarium jest podsumowanie czterech projektów realizowanych w partnerstwie przez Fundację eSzkoła, Fundację Wspieramy Wielkich Jutra, Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Związek Gmin Wiejskich RP. Projekty Liga eSzkoła były realizowane na terenie czterech obszarów: w Wielkopolsce: NUTS poznański, NUTS pilski, na terenie województwa lubuskiego: NUTS zielonogórski oraz w województwie zachodniopomorskim: NUTS szczeciński. Wsparcie skierowane było do Gminnych Samorządowych Instytucji Kultury ze wskazanych terenów, a także dzieci i młodzieży korzystających z zajęć edukacyjnych. W ramach oferty projektowej pracownicy z łącznie 150 ośrodków kultury brali udział w szkoleniach podnoszących kompetencje cyfrowe, prowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży z programowania w specjalnie utworzonych i wyposażonych laboratoriach robotyki.

Gminne Samorządowe Instytucje Kultury stanowią regionalne centra, nie tylko upowszechniania dóbr kultury, organizacji spotkań literackich, teatralnych czy muzycznych. Stały się one w wielu regionach swoistym oknem na świat, dotarciem do nowych technologii, możliwością rozwoju, nabywania nowych kompetencji, umiejętności. Są miejscem gromadzenia dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Projekty są rozszerzeniem działań polskiej szkoły i mają pomóc dzieciom i młodzieży w osiągnięciu kompetencji uznanych za niezbędne. Czy to się udało? To pokażemy w trakcie prezentacji.

Podczas seminarium uczestnicy będą mieli okazję posłuchać m.in. jakie realne korzyści i wyzwania związane były z prowadzeniem zajęć w gminnym ośrodku kultury, jak uczyć programowania przez zabawę, jak wygląda cyfryzacja w samorządach, a także jak efektywnie promować działania w ośrodku kultury.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dla kogo jest seminarium:

Seminarium skierowane jest do pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury, urzędów miast, gmin, szkół, innych instytucji kultury, edukacyjnych i szkoleniowych, a także wszystkich mieszkańców zainteresowanych ofertą lokalnych instytucji kultury.

Program:

Godzina
rozpoczęcia
Godzina
zakończenia
Prowadzący Nazwa wykładu
10:00 10:05 Joanna Gniady
Moderator Sieci Współpracy Szkoleń, Fundacja Wspieramy Wielkich Jutra
Powitanie (przywitanie gości i prezentacja agendy)
10:05 10:15 Ryszard Stefanowski
Prezes Zarządu, Fundacja eSzkoła
Podsumowanie realizacji projektów Liga eSzkoła
10:15 10:35 Prof. Maciej Sysło
Nadzór naukowy projektów, Uniwersytet Wrocławski
Robotyka w kreatywności dzieci
10:35 10:50 Ewelina Lefek
Centrum Projektów Polska Cyfrowa
Rozwijanie kompetencji cyfrowych jako cel projektów nadzorowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa
10:50 11:00 Jakub Piasecki
Trener z zakresu programowania, AKCES edukacja
Nauka programowania poprzez zabawę
11:00 11:05 Joanna Gniady
Moderator Sieci Współpracy Szkoleń, Fundacja Wspieramy Wielkich Jutra
Promocja nowej oferty dla młodzieży w gminnych ośrodkach kultury-prezentacja animacji typu whiteboard (explainer video)
11:05 11:35 Majka Lipiak
Prezeska Zarządu, Leżę i Pracuję
Czego nie wiedzieliście o marketingu podmiotów kulturalnych, a powinniście
11:35 11:50 Przerwa
11:50 12:05 Józef Lewandowski
Zastępca burmistrza, Sekretarz Gminy Łobżenica
Cyfryzacja w samorządach gminnych
12:05 12:15 Ryszard Włodarczyk
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Krzykosy
Korzyści i wyzwania związane z prowadzeniem zajęć w gminnym ośrodku kultury
12:15 12:25 Krystian Jóźwiak
Trener Gminnego Ośrodka Kultury, Krzykosy
Case Stuty – Liga eSzkoła w praktyce pracownika GSIK
12:25 12:35 Bogusław Dębski
Dyrektor Centrum Certyfikacji Kompetencji i Potwierdzania Kwalifikacji
Dlaczego warto mieć certyfikat kompetencji ICT
12:35 12:55 Dr Danuta Morańska
Polskie Towarzystwo Informatyczne
Liga e-szkoła. Ewaluacja projektów
12:55 13:00 Joanna Gniady
Ryszard Stefanowski
Zakończenie seminarium

Kontakt w sprawie seminarium: Joanna Gniady, Fundacja Wspieramy Wielkich Jutra, GSM: 607 661 874; e-mail: joanna.gniady@dga.pl

Serdecznie zapraszamy!